יום שלישי, 13 ביולי 2021

גלעד וכנרת מחפשים מטמון

גלעד וכנרת מחפשים מטמון                                לנמרוד בן ה-7

 

לאימא של גלעד יש קופסת פח גדולה ובה מצבור של מטבעות וגם קצת שטרות כסף מארצות שונות. היא אספה אותם כשהייתה ילדה והקופסה נשמרה בבית של סבתא ברכה וסבא אריה - ההורים של אימא, כי כל עוד הנכדים קטנים הם עלולים לפזר ולאבד את המטבעות. אבל גלעד כבר גדול - עוד מעט הוא יהיה בן תשע. ולאחרונה הוא התחיל להתעניין באוסף המטבעות של אימא.


כשגלעד מבקר בבית של סבא וסבתא הוא אוהב לשחק במטבעות - להתבונן בזכוכית מגדלת בציורים וכתובות שמוטבעים עליהם, להבין מאילו ארצות הגיעו. יש מטבעות שנמצאים בשימוש גם כעת, אבל יש רבים שכבר לא משתמשים בהם. יש מטבעות גדולים של לירה ישראלית - מטבע ישראלי שהיה בשימוש לפני שהונהג השקל. יש מטבעות בעלי צורות משונות - עם חור באמצע או בצורה של עלי כותרת של פרח. יש מטבעות שגלעד לא יודע לקרוא מה כתוב עליהם. לפעמים הוא אפילו לא מכיר את האותיות. לפעמים הוא מכיר - כי אלה הן אותיות אנגליות, אבל קשה לו להבין מה כתוב, כי זה כתוב בשפה שונה מאנגלית, וגלעד יודע לקרוא רק בעברית ובאנגלית בינתיים. אז קשה לו להבין מאיזו ארץ בא המטבע, והוא שואל את סבא אריה, וסבא אריה עוזר לגלעד לברר. לפעמים כשהכיתוב על המטבע באותיות לא מוכרות יש גם כתובת קצרה באנגלית, בדרך כלל שם המדינה - הודו, מצריים, סין, או שם יחידת הכסף של אותה מדינה – דינר, לירה או גִ'יאַאוֹ. לפעמים אין אף אות אנגלית. אז גלעד וסבא אריה מחפשים במרשתת ומאתרים את המדינה הזאת על הגלובוס. ויש מקרים כאשר המטבע נשמר, אבל המדינה כבר לא קיימת - למשל רודזיה או יוגוסלביה או ברית המועצות. יש מטבעות גדולים של רובל של בריה״מ - מדינה ענקית שממנה הגיעו סבא וסבתא לפני חמישים שנה, והמדינה הזאת כבר לא קיימת - התפרקה לחמש עשרה מדינות עצמאיות.  גלעד מתעניין מה אפשר לקנות במטבעות השונים, ויש הרבה כאלה שאי אפשר לקנות בהם כלום - צריך הרבה ולפעמים הרבה מאוד מטבעות כדי לקנות אפילו מסטיק או קופסת גפרורים. בלירה הישראלית למשל אפשר היה לקנות מנת פלפל בתקופה מסוימת, והרובל של ברית המועצות היה שליש של המשכורת היומית של סבא אריה, ותמורתו אפשר היה לקנות שני מזלגות מתכת – כאלה שעדיין נשמרו אצל סבא וסבתא.

                    לירה = מנת פלפל                   רובל - שלשה כאלה = יום עבודה                                                         
                                                               
                                 

גלעד וסבא דיברו על התפקיד של כסף - איך הכסף מאפשר לאנשים - לכל אחד - לעסוק במקצוע שלו, ובאמצעות כסף להחליף ביניהם את מה שהם יצרו, למשל שירותי בריאות (אימא של גלעד - רופאה) בצעצועים או בגלידה. כל אחד מקבל כסף תמורת מה שהוא יוצר וקונה בו את מה שיצרו אחרים. המצאת כסף הייתה מאוד חשובה. לפניה אנשים יצרו בעצמם את רוב הדברים שהם צריכים - גידלו חיטה בשביל לחם, רעו עזים בשביל חלב ויצרו ממנו חמאה וגבינה. כמובן היו אלה דברים מעטים ורוב האנשים היו עניים מאוד. נכון, היו יכולים להחליף חלק מהדברים שהם יצרו בדברים אחרים - למשל להחליף תפוחי אדמה בתפוחי עץ - וזה נקרא סחר חליפין. אבל הרבה דברים קשה מאוד להחליף אלה באלה באופן ישיר - למשל טיסה במטוס בתפוחי אדמה. אז פה באה ההמצאה הגדולה של הכסף, שאפשרה לאנשים להתמחות במקצוע אחד וגם להחליף בקלות את אותו הדבר האחד שהם מייצרים, בהמון דברים שונים שהם צריכים, ואנשים אחרים מיצרים אותם. 

פעם, סיפר לגלעד סבא אריה, לפני שהמציאו שטרות וכרטיסי אשראי, השתמשו רק במטבעות - מכסף, מזהב, מנחושת. רק לפני 200 - 250 שנה רוב הכסף היו המטבעות. סבא אריה סיפר שכאשר הוא היה ילד היה גם לו אוסף קטן של מטבעות ישנים ואף עתיקים. היו בו כמה מטבעות מעניינים.

למשל היה מטבע כסף גדול ״מטבע רובל״ רוסי מתקופתו של הקיסר ניקולאי הראשון משנת 1841.

והיה מטבע כסף גדול של פלורין אחד מתקופתו של הקיסר של אוסטרו-הונגריה פרנץ יוזף  משנת 1876.

 

                                                        מטבע כסף רובל 1841

 

                                                              הקיסר ניקולאי I

 

                                                   פלורין כסף של אוסטרו-הונגריה

 

                                                    הקיסר של אוסטריה פרנץ יוזף  I

ועוד היה מטבע נחושת רוסי ״דֶנְגָה״ (כסף ברוסית) משנת 1730 מתקופתה של הקיסרית הרוסית אנה.

                                                      מטבע נחושת דֶנְגָה  1739